KONTAKT

Adres: 22-200 Orchówek 
ul. Fiołkowa 38

Fax: 82 57 25 312
Telefon kom. 501 560 496
501 560 258

Adres e-mail: sak@elbi.pl

okolice mapa
 

Klauzura informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

Liczba odwiedzin: 36453

Polecamy:

>> www.gmina-wlodawa.pl
>> Poleska Dolina Bugu
>> Centrum Informacji Turystycznej

Penasjonat Agroturystyczny Marta

Okolice

Jezioro Białe

Dużą wartość rekreacyjno-wypoczynkową mają włodawskie jeziora. Szczególnie popularne jest jezioro Białe k. wsi Okuninka. Króluje ono wielkością i urodą wśród kompleksu jezior włodawskich i z tego powody cieszy się największą sławą na całym pojezierzu. Jezioro ma 106 ha powierzchni i plasuje się na drugim miejscu pod względem głębokości (36, 6 m), po j. Piaseczno (38,8 m). Na jegowalory naturalne składają się ładne, piaszczysteplaże, twarde dno, przezroczysta woda i malownicze sąsiedzt>wo Lasów Sobiborskich.

Do kilkudziesięciu ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych, zlokalizowanych nad j. Białym, przyjeżdżają latem, szczególnie na weekendy, niezliczone rzesze gości spragnionych kąpieli i słońca. Miłośnicy ciszy i spokoju, swobodnego wędkowania i żeglowania, wybierają się tu wiosną lub wczesną jesienią. Wtedy cieszą się oni pełną urodą jeziora, Wędrówki po okolicy ułatwia szlak "Siedmiu Jezior Włodawskich", o dł 21 km, który wytyczono z Włodawy przez Orchówek - jeziora: Orchowe, Białe, Czarne, Rogożno, Lipiniec - urocze jeziorko Święte - otoczone lasem, wrzosowiskami i łąkami - jezioro Glinki.

Do innych ciekawych miejsc dociera "Centralny Szlak Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego" z Włodawy do Urszulina, który prowadzi przez: Okuninkę-Hańsk-Krowie Bagno-Poleski PN-Sosnowicę-Załucze Stare. Stąd już blisko do jeziora Uściwierz - największego na Pojezierzu, o pow. 284 ha. Dostępny jest tylko brzeg południowy, z plażą i niestrzeżonym kąpieliskiem. W nieodległym, olszowym uroczysku kryje się jeziorko Uściwierzek, wyróżniające się, jak poprzednie, wysokimi walorami przyrodniczymi.
Pobliskie jeziora Rotcze i Sumin, wykorzystywane są częściowo do rekreacji, dzięki istniejącym kąpieliskom i skromnej bazie usługowej.

Rzeka Bug jest ewenementem w Europie, jako że płynie swobodnie, dziko, "po swojemu". Widokiem Bugu i jego doliny trudno nasycić wzrok, tyle tu do oglądania! Kapryśny nurt rzeki, podmywane strome brzegi, a w innych miejscach żółty piasek plaż, zapraszają do fotografowania. Starorzecza, zwane bużyskami są siedliskiem wielu gatunków ryb i ostoją ciekawej flory a zielone łąki barwią się niezliczonymi gatunkami traw i kwiatów.
Dolina Bugu jest ważnym korytarzem ekologicznym, dlatego jej odcinek od miejsca, w którym staje się rzeką graniczną, aż po Terespol został uznany za Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków w sieci Natura 2000. Tu gnieżdżą się niezliczone populacje awiofauny i tędy przemieszczają się one w swoich wędrówkach. Dolina jest siedliskiem bobra, zachodzi tu łoś, sarna, jenot i wilk, a także inni przedstawiciele świata zwierząt.

 

Adres: 22-200 Orchówek  ul. Fiołkowa 38

Fax: 82 57 25 312
Telefon kom. 501 560 496, 501 560 258
Adres e-mail: sak@elbi.pl